Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Ciemieniucha u niemowlaka@flikr.com/Sage Ross
Najczęściej zmiany pojawiają się nie na całej główce, tylko w okolicach ciemiączka, stąd też pochodzi nazwa. Ciemieniucha u niemowlaka przypomina wyglądem tłusty łupież i może dawać wrażenie, jakby maluch miał lekko rude włoski. Zmiany mogą się pojawiać także na innych częściach ciała, na przykład w okolicach brwi albo nosa. Może ona wystąpić też u starszych dzieci, nawet dwu i trzyletnich. Częściej występuje latem, gdy gruczoły łojowe pracują intensywniej. Może też nawracać, nawet wielokrotnie. Jednak najczęściej raz zlikwidowana już nie powraca.
Ciemieniucha u niemowlaka – jak z nią walczyć?
Ciemieniucha u niemowlaka zazwyczaj znika sama po kilku tygodniach. Jednak, gdy ma cięższą postać i łuski tworzą na główce dziecka twardą skorupę, którą trudno jest usunąć, powinnaś szybko zareagować, bo wtedy łatwo ją zlikwidujesz. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja główki maluszka.
Ciemieniucha u niemowlaka – jak przed nią uchronić?
Pewnie zastanawiasz się, czy można zapobiec ciemieniusze. Pewności na to nie ma. Jednak gdy będziesz stosowała profilaktyczne zabiegi z pewnością zmniejszysz szansę na pojawienie się je u twojego dziecka.
1. Spróbuj smarować główkę niemowlęcia oliwką, a później czesać ją miękką szczotką, nawet jeśli główka jest zupełnie łysa.
2. Nie przegrzewaj główki, bo pocenie sprzyja powstawaniu ciemieniuchy. W domu nie zakładaj dziecku czapeczki, chyba że po kąpieli i na krótko.
3. Czapki dla maluszka powinny być wykonane z naturalnych tkanin.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.